MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Bookend 5806065
*
nr 580 6065
BOOKEND
1 par, Funkis, height: 13,
1 par, Funkis, höjd: 13
Estimate:
300
Sold:
SEK 500
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:27:22
- Bid history
Time
Bidder
Bid
22/4 16:48:42
1
300 kr
27/4 02:51:26
2
450 kr
27/4 15:11:09
1
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bokstöd funkis
-
4216 STEAM ENGINE
old. Length: 30 cm, width: 26 cm, height: 27 cm,
Auction ends
today
10 juni at 20:50
-
4215 STEAM ENGINE
Würtemberg, Tidigt 1900, tal, "GM Dynamo". Length:..//
Present: SEK 4000
Auction ends
today
10 juni at 19:34
-
4268 Dörrmattor
metal, 2 pcs, 35x60,
Present: SEK 250
Auction ends
today
10 juni at 18:44
-
4189 PADLOCK
17th century, with key. Length: 20 cm,
Auction ends
today
10 juni at 20:03
-
4197 PADLOCK
2 pcs, antique, iron, with key. Length: 17-20,
Auction ends
today
10 juni at 19:04
-
4198 PADLOCK
3 pcs, antique, with keys,
Auction ends
today
10 juni at 20:10
*
BOOKEND
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6065
BOOKEND
1 par, Funkis, height: 13,
1 par, Funkis, höjd: 13
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 500 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
22/4 16:48:42 | 1 | 300 kr |
27/4 02:51:26 | 2 | 450 kr |
27/4 15:11:09 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bokstöd funkis
-
4216 STEAM ENGINE
old. Length: 30 cm, width: 26 cm, height: 27 cm,
Auction ends
today
10 juni at 20:50 -
4215 STEAM ENGINE
Würtemberg, Tidigt 1900, tal, "GM Dynamo". Length:..//
Present: SEK 4000
Auction ends
today
10 juni at 19:34 -
4268 Dörrmattor
metal, 2 pcs, 35x60,
Present: SEK 250
Auction ends
today
10 juni at 18:44
-
4189 PADLOCK
17th century, with key. Length: 20 cm,
Auction ends
today
10 juni at 20:03 -
4197 PADLOCK
2 pcs, antique, iron, with key. Length: 17-20,
Auction ends
today
10 juni at 19:04 -
4198 PADLOCK
3 pcs, antique, with keys,
Auction ends
today
10 juni at 20:10